SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Shaker 13835150
nr 1383 5150
Folke Ahrström
(1907-1997), Sverige
Shaker, Nysilver / bakelit, 1930-tal. GAB Guldsmedsaktiebolaget, Höjd: 23cm
Folke Ahrström, svensk silversmed och formgivare född 1907, död 1997.
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
måndag 8 mars 2021
kl 18:56:34
4/3 21:18:41
500 kr
6/3 21:18:30
Folke Ahrström
Läs mer om Folke Ahrström
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.